Každá motorka, ať už zajetá nebo dlouhodobě ježděná, která má zapletená kola (náboj/střed, dráty/paprsky, niple, ráfek) se musí centrovat. Podle většiny výrobců motocyklů, kteří osazují své modely právě zapletenýma kolama, se má centrování provádět pravidelně při určitém nájezdu kilometrů. To znamená po zajetí a pak při předepsaných prohlídkách v daném nájezdu dle servisní knihy.

Na příkladu, který je níže ukázán (přiložené fotografie a dvě videa), bylo nutné centrování předního kola mnohem dříve, protože rozcentrované přední kolo přenášelo značné vibrace do řídítek a motorka byla při určité rychlosti těžko ovladatelná. Nájezd této nové motorky byl pouze 770 km.

Ano, nabízí se myšlenka, kolo se v pneuservisu vyváží a jezdí se dál. Tak to bohužel není a pak Vám samotní mechanici v pneuservisu řeknou, je třeba centrovat. Výhodou zapletených kol je to, že po nehodě, nebo při poničení ráfku vlivem vjetí do výmolu nebo díry, kterých máme na našich silnicích dostatek, je možné vyměnit pouze ráfek. A to přepletením a následným vycentrováním. Nemusíte tak řešit výměnu celého kola. Dalším důvodem, kdy budete potřebovat centrování je, když praskne jeden nebo více drátů/paprsků. Stane se tak buď přetížením, vjetím třeba do výmolu, věkem nebo právě zanedbáním pravidelné kontroly stavu celkového výpletu.

Ve svém servisu jsem Vám schopen díky opravdu mnohaletým zkušenostem v této oblasti zaplétat a centrovat veškeré druhy kol (enduro, moto x cross, supermoto, naked, scrambler, chopper, custom atd.), značek a kubatur motorek bez ohledu na rok výroby. Věnuji se jak současným motorkám, tak i veteránům. Samozřejmostí je i odborné, velmi šetrné a kvalitní přezutí pneumatiky a následné vyvážení kola.

Kolo/kola určené na práci můžete přivézt buď samotné (demontované z motorky a bez pneumatiky), nebo pokud nemáte dílenské možnosti, můžete samozřejmě přivézt motorku celou. Komfortem pak pro Vás bude, že si odvezete motorku komplet hotovou, vycentrovanou, přezutou a vyváženou.

Na přiložených fotografiích motorky Royal Enfield můžete vidět celý postup takové práce a na videích pak samotný důvod nutného centrování a hlavně výsledek centrování. Ostatní fotografie jsou pak malou ukázkou práce na určitých typech kol/výpletů.

Jakékoliv dotazy ohledně této problematiky Vám samozřejmě rád telefonicky nebo osobně zodpovím.


Centrování kola motorky Royal Enfield