Giant Dirt-e

Giant na 27,5 palcových kolech, hliníkovém rámu a využívající elektro pohon ve středu šlapání. Baterie je integrována ve spodní části rámu. Celé kolo jezdec ovládá přímo z řidítek a to jak elektro, tak i mechanickou část kola. Na řidítkách je osazen velký podsvícený computer, který podává jezdci veškeré důležité informace o rychlosti, ujetých kilometrech, stavu kapacity baterie a momentální spotřeby energie. Tento stroj je vybaven komponenty od firmy Shimano a odpruženou vidlicí Suntour.

Elektrokolo

Ani mé dílně se nevyhl trend dnešní doby v podobě elektrokol. Ze začátku jsem trochu ,,špačkoval,, Ale musel jsem uznat, ze to je fakt super věc. Hlavně pro lidi, kteří na tom nejsou tělesně nejlépe a chtějí zažívat stejné pocity jako ti, kteří jsou na tom dobře, kolo si užívají a netrápí se.

Stavba nového kola z krabice


Servis odpružených vidlic a tlumičů

Na fotografiích vidíte servis vidlice Rock Shox – Recon, olej/vzduch/lockout/tlumení.

Prasklý drát výpletu

Běžná závada na Vašich kolech bývá prasklý drát výpletu. Na předním kole je výměna snazší, protože se pouze drát vymění, kolo vycentruje a můžete jezdit dál. Na zadním kole, což je tento případ na fotografiích, musíme odstrojit nejen kotouč, ale stáhnout i kazetu (ozubená kola) speciálním nářadím. V našem případě došlo k přetržení drátu v závitu niple a proto musíme z výpletu sundat i plášť, abychom se dostali k výměně niple, ve kterém nám zůstal zbytek drátu.

Hydraulické kotoučové brzdy

V dnešní době jsou hydraulické kotoučové brzdy běžnou výbavou našich kol. A to nejen na MTB, ale i na trekových kolech a dokonce i silničních kolech. Jejich brzdný účinek je dokonalý, ale pouze za předpokladu kvalitního seřízení! Jedním z aspektů jejich dokonalosti, je především perfektní odvzdušnění.


Oříšek

Hodně opomíjenou součástí Vašeho kola, je péče o tzv. oříšek. Pro ty neznalé, to je ta část v zadním kole, na které je nasazena kazeta. Ať už sedmi, osmi, devíti, deseti, nebo jedenácti kola. Ta střeva jsou pořád stejná. Pro holky, to je to, co tam vzadu cvrčí  Nás mechaniky hlavně zajímají praporky, jejich uložení a celkově čisté prostředí uvnitř oříšku. Pokud tomu tak není, již zmíněné praporky špatně vystavují a pedály v plném záběru pak prošlápnete do prázdna. Prvotní projevem problému s oříškem je jeho neustále se stišující „cvrkot“. To je zapříčiněno právě usazenými nečistotami v kombinaci s větším množstvím starého maziva. Po rozebrání, vyčištění a správném namazání, oříšek dostane zpět svůj původní zvuk a samozřejmě i správný chod. Na přiložených fotografiích, je vidět detail vnitřku oříšku u top modelu středu, od firmy Mavick. Pokud máte i Vy pocit špatné funkce u svého zadního středu, neváhejte se obrátit na servis. Oprava není nijak nákladná a je rozhodně levnější, než výměna celého středu.

Kolo z krabice

Jaký je rozdíl mezi zakázkovou stavbou a stavbou z bedny. Zakázková stavba je stavění kola z komponentů, dle vlastní volby na rám, který si sám zákazník vybere. Stavba z krabice, je sériové kolo od daného výrobce, složené do přepravní podoby. Takové kolo je třeba sestavit a pečlivě seřídit. Tady ukazuji pár fotografií pro představu, jak kolo od výrobce přijde k Vám domů, třeba po objednávce z intenetu. Je lepší kolo přenechat zkušenému servisu, který by měl nést záruku za správné seřízení. V záložce Cenik, najdete cenu takové práce. A to jak z krabice, tak i zakázkové stavby.

Kolo z krabičky pro vaše dětičky

Další kolo, které jsem stavěl z krabice byla „20“ od Giantu na Alu rámu. Kolo je určené pro naše nejmenší začínající bikery. Je velmi hezky osazeno a zvlášť za zmínku stojí povedené výplety kol.


Favorit

I toto je kolo a zaslouží si servis.

Nežádoucí zvuky z kola

Každého z Vás, určitě na kole trápí různé vrzání a praskání. Jednou nejčastějších příčin, ať u nového nebo starého kola, je nedotažená a nenamazaná středová osa klik, nebo závit pedálů. Náprava není složitá a Vaše kolo bude mít zase tichý chod při záběru. Pokud Vás tento problém trápí, klidně se můžete na mě s důvěrou obrátit. Tady je pár fotek, jak to vlastně vypadá . . .

Běžná údržba kola

Běžná údržba téhle pecky od Giantu. Výměna plášťů, mimochodem, dobrá volba majitele, Vitoria, můžu vřele doporučit!!! Dával jsem nové brzdové destičky, řetěz, nové gripy od Crankbrothers. Bylo také nutno dát nový bowden s lankem od ovládání teleskopické sedlovky. Samozřejmostí bylo centrování kol, rozebrání zadní stavby a kontrola čepů. Po umytí kola, seřízení a výměně výše vyjmenovaného, má hrdý majitel téhle bomby doma zas nový bike.


Servis čepů karbonového letadla od Rockyho

Tohle kanadské kultovní letadlo jako nové kolo jsem kdysi stavěl jako nové. Po čase byla nutná kontrola čepů zadní stavby, na přání montáž teleskopické sedlovky a nutné centrování kol. Dále pak běžné seřízení a to hlavně brzd, řazení a blokace vidlice s tlumičem.

Kompletní repase včetně laku

Tak tohle není nové kolo od čínského výrobce v miliónovém nákladu. Jedná se o kusové holandské kolo, firmy Batavus. Majitelka tohoto městského krasavce, měla štěstí v neštěstí. Kolo v původním stavu ji bylo ukradeno! Když se s ním znovu shledala, tak bylo v žalostném a nefunkčním stavu. Proto se rozhodla svého mazlíka nechat celého zrestaurovat a to včetně nového laku, montáže třírychlostního planetového náboje Shimano Nexus a přepletení na nové Alu ráfky.